Bilgi Güvenliği Kavramları

Günümüzde bilgi güvenliği çok önemli bir yere sahiptir.Artık bankalarda, okullarda iş yerlerinde kısacası insanın olduğu her yerde bilgisayarlar var ve bu bilgisayarlar ile kendi işimiz doğrultusunda sürekli bilgi alışverişindeyiz. Her ne kadar kişisel bilgisayarlarda bilgi güvenliği pek önemsenmese de bankalarda yada çeşitli kamu kurumlarında bu durum tam tersidir. Çünkü onlar insanların bilgilerini korumakla yükümlüdür.

Peki bu bilgileri çalmak isteyen yada bu bilgilerin çalmasını engelleyen birileri yok mu? Elbette var. Hepimizinde bildiği gibi bu bilgileri çalmak isteyen kişiler “Hacker” diye tabir ettiğimiz bilgisayar korsanlarıdır. Aslında hackerların hepsi tabi ki kötü değildir çünkü kendi aralarında sınıflandırılırlar. Hackerlar genelde kendilierini “beyaz şapkalı,siyah şapkalı ve gri şapkalı” olmak üzere ayırırlar.

Beyaz Şapkalı Hackerlar

Beyaz şapkalılar, hacker türleri arasından en zararsız olanlarıdır diyebiliriz.Bu kişiler en az siyah şapkalı hackerlar kadar bilgiye ve beceriye sahiptirler.Aslında bu insanlara “siber güvenlik uzmanı” ya da “etik hacker” da diyebiliriz ve eğer herhangi bir sistemde açık varsa onu önceden fark edip sistem yöneticisine bildirerek her türlü saldırıya önlem alırlar.Kısacası bu insanlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilgilerin çalınmasını engelleyen kişilerdir.

Siyah Şapkalı Hackerlar

Siyah Şapkalılar Hacker türleri arasında en zararlıları ve bilgilileri siyah şapkalı hackerlerdır. Kendilerini o kadar çok geliştirmişlerdir ki her türlü site ve bilgisayarın açığını fark edebilirler ve o açıklardan sisteme giriş yapabilirler. Site ve bilgisayar açıklıklarından saldırarak sistemdeki bilgileri çalabilirler ve sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirler.

Gri Şapkalı Hackerlar

Gri Şapkalılar için net bir şekilde iyi veya kötü tanımı yoktur. Genellikle yasal sınır içerisinde hackleme işlemi yaparlar ama bazıları siyah şapkalılar kadar zararlı olabiliyor.

Basitçe özetlemek gerekirse durum bundan ibaret.

Yoruma kapalı.