Btkariyer Günleri Dinlenesi Fikirler

7 Mart’ta katılmış olduğum BTK tarafından gerçekleştirilen etkinlikte amaç kurumun da belirttiği üzere katılımcıların kariyer planlama, geleceğe yönelik yol haritası oluşturma,staj ve istihdam olanakları ,teknoloji yoğun sektörlerde nitelikli insan gücü hakkında bilgi edinme ve girişimler için yeni fırsatlar elde etmek gibi konular üzerinde yardım almasını sağlamaktı.

Etkinlik iki oturumdan oluşuyordu .İlk oturumda  davetliler  BTK Başkanı, ASELSAN Genel Müdürü,TAI genel müdürü ve HAVELSAN genel müdürüydü. İkinci oturum belirttiğim kurumların yetkilileri ile detaylı bilgi alışverişi ve soru cevap kısmından oluşmaktaydı.

Etkinlikte bahsedilen ve üzerinde sıklıkla durulan konular üzerinde ilk olarak savunma sanayi ve biraz özele indirgediğimizde siber güvenlik ve yapay zeka vardı. Kendi teknolojimizi üretmenin bağımsızlığımız ve ülkemizin geleceği adına şart olduğu , bu etkinliğin ana fikriydi. Diğer bir önemli fikir ise giderek artan siber saldırılara karşı güçlü bir savunma hazırlamak ve kendimizi bu konuda eğitmekti. Dünyanın üzerinde durduğu ve gün geçtikce önem kazanan yapay zeka ise yeni ve gelişmekte olan bir sektör olarak biz katılımcılara  verilen önemli tavsiyeler arasındaydı.

Etkinliğin giriş ve soru cevap kısmında özellikle üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar olmak üzere her yaş grubundan birçok insan aklındaki soruların cevaplarını buldu. Kurum yetkilileri staj imkanları, işe alımlar ve şuanda yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi. Giriş kısmında bazı projeleri görme imkanımız oldu. Katılan herkesin kendine bir şeyler kattığı, öğrenim sürecinde ve sonrasında ne yapması gerektiği konusunda ufkunu açtığı bir etkinlik olduğunu düşünmekteyim. Çağımızın gerektirdiği teknolojiyi en faydalı şekilde kullanmalı ve  sürekli olarak kendimizi geliştirmeliyiz. Okulun bize verdiği eğitimler dışında özel olarak yeni fikirler üretmeye çalışmalı , projeler geliştirmeli ve asla yılmamalıyız. Dünyamızın ve ülkemizin geleceği için sürekli olarak çalışmalıyız . Umarım katılımların arttığı daha nice etkinlikte bir arada oluruz, unutmayalım ki başkaları için duyduğun kaygı, kendin için duyduğun kaygıların önüne geçtiği zaman olgunlaşmışsın demektir.

Yoruma kapalı.